Calcium i en blodprøve

10 minutter Indsendt af Lyubov Dobretsova 1046

Calcium (Ca, Calcium) er et af de vigtigste elementer, som er en af ​​de ekstracellulære komponenter i den menneskelige krop. Det deltager i de fleste metaboliske reaktioner og udfører en række vitale fysiologiske funktioner..

I dette tilfælde kan enhver afvigelse fra kalknormen i blodet føre til forskellige patologier i metaboliske processer. Derfor er det nødvendigt nøje at kontrollere niveauet for dette element, og når de første tegn på en overtrædelse vises, skal du konsultere en læge og bestå de nødvendige prøver.

Calciums rolle i kroppen

De, der ikke kender vanskelighederne ved menneskelig fysiologi og anatomi, tror, ​​at calcium kun udfører en funktion for kroppen - det giver styrke til vores knogler og tænder. Denne dom er dog forkert! Dette uerstattelige kemiske element er involveret i hjerteaktivitet, det vil sige reduktionen af ​​atria og ventrikler, og spiller også en vigtig rolle i det hemostatiske og neuro-humorale system. Derudover ville mange metaboliske processer uden det have været umulige..

I voksnes krop indeholder calcium ca. 1-1,5 kg, hvor kun 1% cirkulerer i blodet, mens de resterende 99% er fordelt i knoglerne. Den samlede forsyning af dette element i den menneskelige krop er ca. 2% af den samlede kropsvægt af et bestemt individ, hvilket er ti gange højere end indholdet af alle andre individuelle elektrolytter..

Calcium, der findes i knoglevæv, deltager ikke i metabolske processer, dvs. kun 1% af komponenten er involveret i metabolismen. I blodet findes elementet i tre former - en fysiologisk aktiv og 2 inaktiv. Den første er ioniseret frit Ca, der tegner sig for cirka 55% af dets samlede mængde opløst i blodet.

Resten er inaktiv (ikke ioniseret) og er en forbindelse med anioner med lav molekylvægt ((bicarbonat, laktat, phosphat osv.) 10%) og proteiner, hovedsageligt albumin (35%). Foruden de ovenfor beskrevne funktioner understøtter elementet også normal muskelkontraktilitet, stimulerer produktionen af ​​et stort antal enzymer og er involveret i metabolismen af ​​jern.

De udfører hjerteaktivitet sammen med magnesium, og styrken af ​​knoglevæv og tænder understøttes af interaktion mellem calcium og fosfor. Uden hjælp fra dette element ville dannelsen af ​​en trombotisk koagel, som er grænsetrinnet for omdannelsen af ​​protrombin til thrombin, være umulig. Det er med andre ord, hvis der er en mangel på Ca i blodet, er en tilstrækkelig funktion af det hemostatiske system umuligt..

Det er en uundværlig komponent i den tilstrækkelige funktion af de endokrine kirtler, for eksempel i fravær af calcium eller dets mangel er parathyreoidea-kirtlerne ikke i stand til fuldt ud at udføre deres funktion. Elementet spiller en vigtig rolle i mekanismerne for cellemodtagelse og giver informationsudveksling af celler indbyrdes..

I forvejen kan en person ikke være sund, hvis der er mangel på Ca i kroppen, da uden det er en kvalitet og fuldstændig søvn absolut umulig. Derfor bruges bestemmelsen af ​​calcium i blodet ofte til at diagnosticere alle slags patologier..

Normale værdier

Normalt går niveauet af calcium i blodet ikke ud over 2,0-2,8 mmol / L. I nogle laboratorier vil denne indikator blive betragtet som et tegn på helbred med antallet 2,15-2,5 mmol / l. For ioniseret Ca vil parametrene desuden være normale - 1,1-1,4 mmol / L.

Kalciumindikatorer afhænger direkte af alders- og kønsegenskaber hos mennesker, det vil sige, at normen hos kvinder, mænd og børn varierer lidt. Ligeledes er der forskelle afhængigt af køn og alder.Det daglige indtag af dette element baseret på kroppens behov..

Det skal bemærkes, at et overskud af et element i kroppen ikke betragtes som et godt tegn. Hvis serumkalciumindholdet overskrides, vil koncentrationen af ​​fosfor som et resultat falde. Omvendt, hvis der er lidt Ca i plasmaet, vil fosfatindekset stige. Begge disse lidelser er patologiske og kan forårsage et tilstrækkeligt stort antal af kroppens dysfunktioner.

Hvad afhænger calciumkoncentrationerne af?

Mængden af ​​Ca i serum påvirkes direkte af dets metabolske processer i knoglevæv, kvaliteten af ​​absorption af tarmslimhinden og reabsorption af nyrerne. Andre sporstoffer, såsom magnesium og fosfor, giver også calciumbalance..

Derudover kan kønshormoner, bioaktive stoffer i binyrerne og andre endokrine kirtler samt den aktive form af D-vitamin sænke eller øge niveauet for det beskrevne element.3. Følgende stoffer har den mest synlige virkning på serumkalk:

  • Parathyroidhormon (parathyroideahormon, PTH). Det produceres af de parathyroidea-kirtler. Med overdreven produktion og et forøget niveau af fosfor vil kroppen starte mekanismerne, der hæmmer dannelsen af ​​knoglestrukturer. PTH fører til en stigning i plasma-Ca-niveau, mens dets koncentration i knogler falder.
  • Calcitonin reducerer tværtimod koncentrationen af ​​et element i blodet og overfører det til knoglemasser.
  • D-vitamin3, udviklingen af ​​en aktiv form, som produceres af nyrerne, medfører en stigning i plasmakalsium, fordi det øger dens absorption i tarmen.

Hvis en blodprøve for calcium viste forøgede værdier, menes den samlede mængde her, hvilket betyder, at alle dens former forøges. I dette tilfælde er kun ioniseret calcium aktivt med hensyn til metabolisme. Sammenlignet med hans andre former er han mere involveret i at imødekomme alle menneskekroppens behov..

Det skal bemærkes, at der til søgning efter sygdomme ikke er nødvendigt at finde ud af indholdet af den ioniserede form af Ca. Denne analyse er meget specialiseret. For at få de krævede materialer er det nok at estimere det totale calcium i plasma. I nogle situationer forekommer det, at for eksempel proteinindholdet er lavt, mens undersøgelsen muligvis viser normen for Ca.

For at bestemme dets virkelige indikatorer bliver du nødt til at ty til en teknik, til hvilken mængden af ​​ioniseret element beregnes, fordi det erstatter kompleks calcium. Søgningen efter et sådant underskud har brug for en mere grundig undersøgelse..

Hvis en patient, der lider af kroniske patologier, har et lavt niveau af protein i blodet, forårsager dette ofte en mangel på kalk. Oftest bemærkes sådanne lidelser i sygdomme i nyrer og lever. Derudover kan calcium falde, hvis personen ikke modtager det fra mad.

Årsager til tilbagegang

At sænke blodkalk i medicinen kaldes hypokalsæmi. En af de mest almindelige årsager til denne tilstand er et fald i indholdet af albumin, en proteinkomponent i blodet. På samme tid er der en mangel på kun Ca bundet til proteiner, mens ioniseret et er inden for normale grænser..

Andre grunde, der kan føre til en lav indikator for et element, inkluderer:

  • parathyroid dysfunktioner, der fører til PTH ind i blodbanen;
  • mangel på parathyroidea-kirtler på grund af operation;
  • PTH-immunitet på grund af medfødte anomalier;
  • kronisk nyresvigt, nefritis, svær diarré, akut alkalose;
  • raket hos et barn, spasmofili, D-vitaminmangel og akut mangel på magnesium;
  • ubalanceret diæt lav i fødevarer;
  • øget koncentration af fosfater i blodet, leverskade (cirrhose);
  • tilstedeværelsen af ​​osteoblastiske metastaser, der kræver en stor mængde Ca for deres vækst;
  • spredning af binyrevæv ved indtagelse af antiepileptika.

Transfusion af betydelige mængder blod indeholdende en masse citrat kan også sænke calciumniveauer. Og sådanne patologier som colitis, alkoholisme og den akutte form for pancreatitis. De hører til den samme gruppe, fordi de på grund af deres forløb forstyrrer optagelsen af ​​Ca i blodet fra organerne i mave-tarmkanalen.

Årsager til stigningen

Kardiovaskulær sygdom er en væsentlig årsag til højt blodkalsium eller hypercalcæmi. Ud over dem kan væksten af ​​dette element observeres med sådanne patologier som:

  • et overskud af D-vitamin, thyrotoksikose, en overdosis af visse lægemidler;
  • godartede og ondartede tumorer i parathyreoidea-kirtlerne, binyredysfunktion;
  • ondartede neoplasmer med metastaser (kræft i brystet, lungerne, æggestokkene, livmoderen osv.);
  • kræft i det lymfatiske og hæmatopoietiske system - hæmoblastoser (lymfomer, leukæmi, hæmatosarkom);
  • sarkoidose, nyresygdom, akut nyresvigt, Williams syndrom;
  • idiopatisk hyperkalæmi (karakteristisk for spædbørn og udvikler sig oftest i alderen 5-8 måneder);
  • Hyperkalcæmi på grund af immobilisering ved skader og forskellige patologier samt et genetisk bestemt overskud af kalk i blodet.

Tegn på en ændring i calcium

Koncentrationen af ​​Ca bestemmes ikke kun for at søge efter sygdomme, men også under en rutinemæssig fysisk undersøgelse. På samme tid vil det ikke være muligt at vurdere knoglevævstilstanden gennem denne analyse - der kræves yderligere undersøgelser, men det er muligt at mistænke, at der var noget galt. For at øge elementets ydelse vil det indikere:

  • delvis eller fuldstændigt tab af appetit;
  • smerter i maven, en tendens til forstoppelse;
  • kvalme, der ofte fører til opkast;
  • knoglesmerter, konstant pine tørst;
  • hyppig trang til toilettet til lidt behov;
  • overdreven træthed, hovedpine;
  • depression, apati, milt.

En af de nemmeste måder at slippe af med hypercalcæmi er en diæt, der inkluderer fødevarer med lavt indhold af calcium. Men det hjælper kun, hvis der ikke er alvorlige patologier forbundet med indholdet af dette element.

Værdierne for calcium under det normale indikerer:

  • spastiske mavesmerter, arytmier;
  • rysten (rysten) af fingrene og de øvre lemmer;
  • følelsesløshed i den nasolabiale trekant;
  • muskelspasmer i hænder og fødder.

Dette inkluderer en blodprøve for fosfor, parathyreoideahormon, ioniseret calcium, magnesium og vitamin D. Nogle gange er det nødvendigt at afklare Ca-indholdet i blodet i forhold til andre stoffer for at identificere en bestemt patologi. Sådanne procedurer tillader for eksempel at identificere den intensive udskillelse af elementet med urin eller dets mangel på grund af ubalanceret ernæring.

Hvis patienten diagnosticeres med nyresvigt, skal han regelmæssigt donere blod for at vurdere niveauet af calcium. Derudover kontrolleres Ca også rutinemæssigt efter nyretransplantation. Denne undersøgelse udføres for alle patienter med abnormiteter i elektrokardiogrammet, myelom og kræftformede tumorer i brystet, lungerne, skjoldbruskkirtlen, halsen og hjernen..

Hvad kan påvirke pålideligheden af ​​resultaterne.?

Hos en nyfødt, fra cirka 4 dage af hans liv, bemærkes en stigning i indholdet af calcium i blodet, hvilket henviser til den fysiologiske norm. Sådanne ændringer er karakteristiske både for børn født til tiden og for tidligt fødte babyer, og bør derfor ikke alarmere lægen, når de dechiffrerer forskningsmateriale.

Hos voksne kan niveauet af dette element øge indtagelsen af ​​visse lægemidler, nemlig:

  • antacida;
  • hormonelt - progesteron, parathyreoideahormon og androgener;
  • vitamin A, D2, D3, tamoxifen;
  • præparater inklusive lithiumsalte.

Følgende medicin kan reducere Ca-indholdet i blodet:

  • Gentamicin, Calcitonin;
  • medikamenter, der lindrer anfald;
  • afføringsmidler, magnesiumsalte.

Andre faktorer, der kan fordreje testresultaterne, er indtagelse af biomateriale på baggrund af dehydrering, hypervolæmi, hvilket bemærkes med introduktionen af ​​betydelige mængder saltvand intravenøst. Derudover kan resultaterne være upålidelige, når man tager hæmolyseret serum.

For at undgå unøjagtigheder ved at dechiffrere analysen af ​​calcium i blodet, skal du komme til laboratoriet på tom mave (på samme tid afstå fra at spise 12 timer før blodprøvetagning). En halv time før undersøgelsen skal du ikke ryge, udelukke fysisk aktivitet og psyko-emotionel stress.

Generel information om calcium som blodkomponent

Her er et par generelle regler, som læger følger for at bestemme afvigelser i Ca-niveauet, samt for at hæve eller sænke dets koncentration ved forskellige metoder. Hos premature spædbørn med lav kropsvægt udføres en blodprøve for den ioniserede form af Ca dagligt.

Dette gør det muligt at forhindre udvikling af hypokalcæmi, som i de indledende stadier ofte ikke gør sig bekendt. Indholdet af elementet i blodet og urinen kan ikke afspejle dets koncentration i knoglevæv. For at afklare denne parameter bruges en helt anden teknik, der kaldes densitometry.

Det er længe blevet konstateret, at jo mere en person er, desto mindre er calcium i hans serum. Det samme gælder for kvinder under graviditet. Væksten af ​​albumin er direkte proportional med væksten af ​​calcium, og dette protein har ingen indflydelse på den ioniserede form.

Til patienter. Afslutningsvis skal det bemærkes, at betydningen af ​​calcium for kroppen ikke kan undervurderes, og hvis der under den indledende analyse findes ændringer i dens indikatorer, er det nødvendigt at konsultere en læge og gennemgå de anbefalede undersøgelser. Der er måske ikke noget galt med sådanne ændringer, men du bør ikke udelukke muligheden for at have en sygdom, der vil være meget lettere at helbrede på et tidligt tidspunkt.

Serumkalcium

Calcium er en af ​​de vigtigste intracellulære kationer, der hovedsageligt findes i knoglevæv. Fysiologisk er den kun aktiv i ioniseret form, hvor den findes i store mængder i blodplasma.

Colorimetric Photometric Method.

Mmol / L (millimol pr. Liter).

Calcium totalt, Ca.

Hvilket biomateriale kan bruges til forskning?

Venøst ​​kapillærblod.

Hvordan man forbereder sig til studiet?

  • Spis ikke i 12 timer før testning.
  • Fjern fysisk og følelsesmæssig stress 30 minutter før undersøgelsen..
  • Ryg ikke i 30 minutter før undersøgelse.

Undersøgelsesoversigt

Calcium er et af de vigtigste mineraler for mennesker. Det er nødvendigt for sammentrækning af knoglemuskler og hjerte, til transmission af en nerveimpuls samt for normal blodkoagulation (fremmer overgangen af ​​protrombin til thrombin), til at opbygge en ramme af knogler og tænder.

Cirka 99% af dette mineral koncentreres i knoglerne, og kun mindre end 1% cirkuleres i blodet. Næsten halvdelen af ​​kalket i blodet er metabolisk aktiv (ioniseret), resten er forbundet med proteiner (hovedsageligt med albumin) og med anioner (laktat, fosfat, bicarbonat, citrat) og er inaktiv.

Samlet calcium i blodet er koncentrationen af ​​fri (ioniseret) og dens tilknyttede former. Kun kroppen kan bruge frit calcium..

En del af calcium hver dag forlader kroppen, filtreret fra blodet af nyrerne og udskilles i urinen. For at opretholde ligheden mellem tildelingen og brugen af ​​dette mineral skal der leveres ca. 1 g pr. Dag..

Med en stigning i koncentrationen af ​​calcium i blodet falder niveauet af fosfat, når indholdet af fosfat stiger, falder andelen af ​​calcium.

Mekanismer til fosfor-calciummetabolisme:

  • parathyroidea-kirtler med et højt fosfatindhold (med et lavt niveau af calcium) udskiller parathyroidea hormon, som ødelægger knoglevæv og derved øger koncentrationen af ​​calcium,
  • med et højt niveau af calcium i blodet, producerer skjoldbruskkirtlen calcitonin, hvilket forårsager bevægelse af calcium fra blod til knogler,
  • parathyroidhormon aktiverer D-vitamin, hvilket øger absorptionen af ​​calcium i fordøjelseskanalen og den modsatte absorption af kationen i nyrerne.

Hvad bruges undersøgelsen til??

Først og fremmest er det værd at bemærke, at resultaterne af denne test angiver mængden af ​​calcium ikke i knoglerne, men i blodet.

  • Til diagnose af nogle patologiske tilstande, der er forbundet med knoglerne, hjertet, nervesystemet såvel som med nyrerne og tænderne og til overvågning af dem.
  • Som en del af en biokemisk analyse under en rutinemæssig undersøgelse. Hvis de opnåede indikatorer er uden for det normale interval, skal yderligere test udføres - for ioniseret calcium, calcium i urin, fosfor, magnesium, D-vitamin, parathyreoideahormon. Ofte er balancen mellem disse stoffer meget vigtigere end blot deres koncentration hver for sig. Disse indikatorer hjælper med at bestemme årsagen til det nedsatte calciumniveau i kroppen: mangel på indtagelse eller overdreven udskillelse af nyrerne.
  • Ved kontrol af nefrolithiasis, knoglesygdom og neurologiske lidelser.
  • For en foreløbig vurdering af calciummetabolismen.

Når en undersøgelse er planlagt?

  • Med en rutinemæssig forebyggende medicinsk undersøgelse.
  • Ved nyresygdom (som calciumniveauerne falder hos personer med nyresvigt).
  • Ved sygdomme forbundet med metabolske forstyrrelser i calcium, såsom patologi i skjoldbruskkirtlen, tyndtarmen, kræft.
  • Med visse ændringer i elektrokardiogrammet (forkortet ST-segment med lave kalkniveauer, forlængelse af ST-segmentet og QT-interval).
  • Når en patient har symptomer på forhøjede niveauer af calcium - hypercalcæmi: tab af appetit, kvalme, opkast, manglende afføring, mavesmerter, hyppig vandladning, svær tørst, knoglesmerter, træthed, svaghed, hovedpine, apati, depression af bevidsthed, op til koma.
  • Med symptomer på lave kalkniveauer - hypokalsæmi: spastisk mavesmerter, rysten i fingrene, følelsesløshed omkring munden, karpopedisk krampe, arytmi, muskelspasmer i ansigtet, følelsesløshed, prikken, muskelkramper.
  • Med nogle ondartede neoplasmer (især med kræft i lunger, bryst, hjerne, hals, nyre og med myelomatose).
  • Ved nyresygdom eller efter transplantation af en af ​​dem.
  • Overvåg om nødvendigt effektiviteten af ​​calciummetabolismeterapi med calcium- og / eller vitamin D-præparater.

Calciumindhold i madbordet.

1. Calcium i kroppen
- Calciumindhold i fødevarer. Bord.
2. Tegn på calciummangel
3. Kalciumindtag
4. Et overskud af kalk i kroppen
5. Calciummedicin
6. Absorption af calcium i kroppen

I modsætning til andre almindelige tabeller med calcium i fødevarer, viser denne tabel ikke kun indholdet af dette element i 100 gram mad, men viser også procentdelen af ​​calcium i 100 gram. af dette produkt (3 kolonner), og mængden af ​​dette produkt, der indeholder det daglige calciumindtag, er 4 kolonner.

Det er meget praktisk at bruge denne tabel. I din daglige diæt er der for eksempel tre fødevarer, der indeholder calcium: mælk, havregryn, hvedebrød.

Mælk: 120 mg (i 100 gram) - 12%

Havregryn - 64 mg (i 100 gram) - 6,4%

Kornhvede brød - 43 mg (pr. 100 gram) - 4,3%

For kun at genopfylde det daglige indtag af calcium (1000 mg) fra disse produkter, skal du bruge:

Mælk: 600 gr. - 72%

Havregryn: 200 gr. - 12,8%

Kornhvede brød: 400 gr. - 17,2%

Baseret på denne mulighed, mængden af ​​dagligt indtag af disse tre produkter, vil det daglige calciumindtag blive genopfyldt med 72% + 12,8% + 17,2% = 102%.

Proportionerne kan være forskellige såvel som produkter, der indeholder calcium fra tabellen.

Den daglige anbefalede rate af calciumindtagelse i produkter præsenteres med en hastighed på 1000 mg. (henstilling fra WHO - Verdenssundhedsorganisationen).

Calciumindhold i fødevarer. Tabel (forbedret).

PRODUKT, 100 gramCalciumindhold mgCalciumindhold i 100 gr. produkt om dagen. normal (1 gram), i procent,%Mængden af ​​produkt, der skal få en dag. Normer af calcium, i gram.
Mælken er tør. Fedtfri.1150115%87
Hollandsk ost1040104%96
Ost "Poshekhonsky"90090%110
Roquefort-ost74074%135
Tør fløde70070%145
brynza53053%190
Flødeost52052%190
Te blade)49549,5%200
Mælk kondenseret.30731%330
Hasselnød17017%590
Ostemasse fedt.15015%670
Kaffebønne14714,7%680
Is fløde.140fjorten%715
Valnød12212,2%820
Kumælk.12012%830
Kefir er fedt.12012%830
Acidophilus12012%830
Yoghurt11811,8%850
Spinat10610,6%950
Grønt løg.et hundredeti%1000
Fløde 10%90ni%1120
Ærtesushi.898,9%1120
Fløde 20%868,6%1180
Rømme 30%858,5%1180
Rosiner808%1270
Dåseolie808%1270
Gryn gryn808%1270
Salat777,7%1300
Havre gryn646,4%1600
Hvidløg606%1670
mayonnaise575,7%1780
Kyllingæg.555,5%1820 (ca. 30 stk.)
Kakaopulver555,5%1820
rødkål.535,3%1890
Hercules gryn525,2%1920
Gulerod50fem%2000
Majroe494,9%2050
sauerkraut.484,8%2080
Hvidkål.484,8%2080
Kohlrabi kål464,6%2170
Hvedebrød korn.434,3%2330
Rugmel.434,3%2330
Blæksprutte404%2500
Vilde jordbær404%2500
Radise393,9%2600
perlebyg.383,8%2630
Beet373,7%2700
Mejeripølser353,5%2860
Radise353,5%2860
rugbrød353,5%2860
Grapefrugt343,4%3030
orange343, 4%3030
rosenkål.343,4%3030
Smørcreme.343,4%3030
Pære løg313,1%3230
Amatørpølse.tredive3%3330
Grapetredive3%3330
abrikoser282,8%3570
ceps272,7%3840
Hvede gryn272,7%3840
Grønne ærter262,6%3850
Blomkål262,6%3860
Græskar252,54000
Malede agurker.232,3%4350
Drue saft.202%5000
ferskener202%5000
Hvedebrød høj fra.202%5000
Boghvede gryn.202%5000
semulje202%5000
Kaninkød202%5000
pærernitten1,9%5250
Pasta høj. karakternitten1,9%5250
En høne171,7%6200
Æblerneseksten1,6%6640
Melonseksten1,6%6640
Aubergine151,5%7100
Vandmelonfjorten1,4%7140
Tomater malet.fjorten1,4%7140
Boletus131,3%8240
Nyrer, Heart Gov.121,2%9020
Olieafløb. ikke salt.121,2%9020
Bøfti1%10.000
Kartoflerti1%10.000
Muttonti1%10.000
Fedt svinekød80,812500
Sød grøn peber.80,8%12500
Ris gryn80,8%12500
Æble- og tomatsaft70,7%14300

1 Calcium i kroppen

Betydningen af ​​calcium i fødevarer og den menneskelige krop skyldes det faktum, at dette element er i top fem med hensyn til mængden af ​​dets indhold i den menneskelige krop. Dets samlede masse er fra 1,5% - 2% af vores kropsmasse. Calcium findes i næsten alle væv i den menneskelige krop.

Calciums rolle i menneskelig mad er dannelsen af ​​knoglevæv (tandemalje, knogler). Calcium er vigtigst i kroppen i en ung alder under 25 år. Op til 20 år er der en aktiv vækst af knogler. Fra 20 til 25 år stopper væksten, men knoglerne fortsætter med at dannes i tykkelse. I hele denne periode er vigtigheden og rollen af ​​calcium i menneskelige fødevarer særlig stor.

Calciums rolle i en gravid kvindes krop er høj. I løbet af denne periode kræves calcium mere end normalt. Dette element er nødvendigt for den aktive dannelse af barnets skelet..

Kalkindholdet i fødevarer er også vigtigt, fordi dette element er nødvendigt for normal muskelvævs funktion. Især til normal sammentrækning af hjertemuskelen.

Utilstrækkelig optagelse af calcium i alderdommen kan føre til en sygdom såsom KOMPRESSION Brud på rygsøjlen.

Kalciumindholdet i menneskelige fødevarer er vigtigt for ledningsevnen af ​​nerveimpulser mellem hjernen og alle organer. Dette er vigtigt for hele organismen..

Calciums rolle i fødevarer er vigtig for at sænke niveauet af "dårligt" kolesterol i blodet for at reducere højt blodtryk. Calcium er nødvendigt for den kvindelige krop i overgangsalderen. Det er også involveret i processen med blodkoagulation og er nødvendig for fjernelse af tungmetaller og radionuklider fra den menneskelige krop.

For at knogler ikke skal være sprøde, skal quercetin være til stede i mad, en tabel med dens indhold i fødevarer præsenteres HER.

2 Tegn på calciummangel

De første tegn på mangel på kalk i kroppen og dens indhold i menneskelig mad er allergiske reaktioner, i form af hududslæt, kriblende i lemmerne, søvnforstyrrelse, muskelspasmer og forstyrrelse af hjertemuskelen. Fra nervesystemet kan der observeres irritabilitet, øget nervøsitet. Et tegn på calciummangel kan være en stigning i blodtrykket, da calciumindholdet i fødevarer er vigtigt for dets normalisering. Calciummangel kan påvirke immuniteten, en person kan opfatter og huske information værre.

Tegn på mangel på calcium i den menneskelige krop og dets indhold i fødevarer udtrykkes i den usunde tilstand af hår, tandemalje (dens ødelæggelse kan forekomme), negle (delaminering). Knoglens skrøbelighed øges, hvilket kan forårsage osteoporose. Dannelsen af ​​sand og sten kan begynde i nyrerne..

Hos børn sammen med de beskrevne fænomener kan tegn på calciummangel i mad forårsage demens, væksthæmning.

Hos gravide kvinder kan der påvises en mangel på kalk i fødevarer ved udseendet af toksikose, en krænkelse af blodforsyningen til hjernen. Da calciummangel vil blive genopfyldt fra dens hovedreserver - fra knoglevæv, kan skrøbelighed i knoglevæv og tandemalje blive tegn på dens mangel.

Sådan vælges KORREKTOR AF POSTURE

3 Kalciumindtag

Hastigheden af ​​calciumindtag afhænger af personens alder. Ungdom har brug for mere af dette element, da de på dette tidspunkt aktivt vokser knogler i knogler i knoglerne. Der kræves markant mere calcium til gravide og ammende kvinder. En høj grad af calciumindtagelse er påkrævet for folk, der er aktivt involveret i sport. Dette skyldes det faktum, at calcium vaskes ud med sved fra atletens krop. Under fysisk anstrengelse spiller calcium også en endnu vigtigere rolle i transmission af nerveimpulser, i arbejdet med muskler, sammentrækning af hjertemuskelen og knoglestyrke. Hastigheden for calciumindtagelse er lidt højere for ældre. I denne alder formindskes absorptionen af ​​calcium i kroppen.

Kalciumindtagelse anbefalet af WHO (Verdenssundhedsorganisationen). Bord.

AldersårDagligt anbefalet indtagelse, mg
Indtil 3600
4-10800
11-131000
14-161200
17-251000
26-50800-1200
Ældre end 501200
Gravide og ammende kvinder1500-2000

I nogle lande, Afrika, Sydamerika, er den etablerede standard for calciumindtag meget lavere end den anbefalede WHO-standard. Og i Japan er det daglige indtag af calcium kun 300 mg. Ikke desto mindre er niveauet af osteoporose i disse lande markant lavere.

Sammenlignet nyere forskning om dette emne er mange forskere kommet til den konklusion, at det for store forbrug af animalsk protein påvirker udvaskningen af ​​essentielle sporstoffer fra knoglevæv, efterfulgt af udviklingen af ​​osteoporose. Dette fører til et skift i syre-basebalancen i kroppen mod forsuring og efterfølgende alkalisering (nyttiggørelse) på grund af salte af sporstoffer, der udgør knoglevæv (calcium, fosfor).

VIGTIG:

For at mineralstoffer: calcium, fosfor og andre, skal leveres til knoglevævet i rygsøjlen, samt for at forbedre ernæringen af ​​det artikulære væv fra de mellemvirvelskiver og fjernelse af affaldstoksiner og toksiner fra ledvævet, anbefales det, at visse øvelser udføres derhjemme. For mere detaljeret bekendtskab kan du følge linket: - ØVNINGER TIL POSTUR I HJEM.

Det skal huskes: alle celler i vores krop får normal ernæring med ilt og mineraler, og processen med at fjerne unødvendige og farlige rester forekommer kun i bevægelsesprocessen, hvor blodstrømmen øges, på grund af hvilken alle ovennævnte vitale punkter opstår.

4 Overskydende calcium i kroppen

Et overskud af calcium i den menneskelige krop forekommer, hvis for meget af dette element kommer ind i den menneskelige krop i lang tid med mad og i doseringsform. Et overskud af kalk i kroppen er primært fyldt med det faktum, at det overskydende i form af salte kan deponeres i nyrerne og på væggene i blodkar i det menneskelige kredsløbssystem. Den sidstnævnte kendsgerning kan udløse forekomsten af ​​en sygdom, såsom vaskulær åreforkalkning..

Separate videnskabelige undersøgelser har vist, at et overskud af kalk i kroppen også kan forårsage dannelse af sten af ​​en bestemt type i nyrerne. Et overskud af dette element kan også forårsage dannelse af aflejringer i kanalerne i bugspytkirtlen og dannelse af sten baseret på calciumsalte i galdeblæren.

Ud over deponering i blodkarene i kredsløbssystemet kan et overskud af kalk i kroppen forårsage aflejring af calciumsalte på væggene i aorta og på hjerteklapperne.

Ved hypercalcæmi er følgende symptomer mulige:

- svær tørst, nedsat appetit;

- smerter i underlivet, forstoppelse.

Med et stort overskud af kalk i kroppen. Der kan være en manifestation af hallucinationer, nedsat bevidsthed og andre nedsatte hjernefunktioner.

5 Calcium medicin

Hvilken type calciummedicin har du brug for til behandling eller for at forhindre dets mangel, samt dosis og varighed af indlæggelse, pauser mellem kurser, det er bedre at finde ud af det fra din læge eller terapeut.

Typisk ordineres et calciummedicin i perioder med øget behov. F.eks. Under graviditet, i perioden med aktiv vækst af knoglevæv og dannelse af skelet, med øget fysisk anstrengelse, med brud til hurtigere restaurering af knoglevæv og til forebyggende formål.

Inden du bruger calciummedicin, skal du gøre dig bekendt med kontraindikationerne. Som regel er disse medikamenter kontraindiceret til dannelse af nyresten med nyresvigt. Hvis du har øget blodkoagulation, skal calciummedicin tages med forsigtighed..

Calcium kan indgå i multivitaminkomplekser og kan også produceres sammen med D-vitamin (“Calcium D3 nikamed”). Calciumlægemidler fås i form af tabletter, pulvere, kapsler, opløsninger.

Følgende calciumsalte kan være til stede i doseringsformer: calciumgluconat, calciumchlorid, calciumcarbonat. Kalciumlægemidler adskiller sig i deres absorption. Calciumcitrat og calciumlactat absorberes bedst. Calciumcarbonat absorberes langsommere, så det er bedre at tage det efter eller under måltiderne.

Calciumgluconat i knust (pulver) form absorberes bedre end i en tablet, især hvis der dræbes lidt citronsaft på det. Hvad er nøjagtigt calciumsalte indeholdt i stoffet, skal du se i brugsanvisningen i "Sammensætning".

Alle calciummedicin absorberes ved at interagere med det sure miljø i maven. Hvis du har en nedsat udskillelse af mavesaft, derefter et calciumpræparat, anbefales det at drikke med lidt syrlig juice, såsom appelsin.

I betragtning af det faktum, at lægemidler, der indeholder calcium, absorberes gradvist, er det ikke nødvendigt at tage hele den daglige norm på én gang. Det skal tages flere gange i løbet af dagen i små doser.

6 Absorption af calcium i kroppen

Absorptionen af ​​kalk i kroppen afhænger af flere centrale aspekter.

  1. Tilstedeværelsen af ​​vitaminer D og C. Der kan observeres en mangel på D-vitamin i regioner med et tempereret og koldt klima med et lille antal solrige dage. D-vitamin produceres af huden under påvirkning af ultraviolet stråling. I den varme sæson er det nok at holde sig i solen i 20 minutter i en kortærmet skjorte for at få et dagligt indtag af vitamin D. Dette vitamin er et fedtopløseligt vitamin. Dette betyder, at det kan ophobes i kroppen og indtages i fremtiden efter behov. For at absorbere calcium i kroppen i kolde perioder af året, skal du sørge for, at dette vitamin er til stede i mad i tilstrækkelige mængder. Hvis der ikke leveres utilstrækkelige mængder med produkterne, skal du til normal absorption af calcium i kroppen tage det yderligere, enten i vitaminform eller tage fiskeolie.
  2. Absorptionen af ​​calcium i kroppen afhænger af den fysiske belastning, som den menneskelige krop oplever. Hvis motion ikke er nok, optages calcium meget dårligt. Et eksempel på dette er den forekommende calciummangel i astronauternes krop, som i nogen tid var i tyngdekraft under betingelser med utilstrækkelig fysisk aktivitet. På trods af en fuldstændigt afbalanceret diæt blev der fundet en mangel på calcium i deres krop.

Hvorfor kræves træning til normal calciumabsorption af den menneskelige krop? Under træning stiger blodcirkulationen i kroppen. Dette i sig selv forbedrer flere gange næring af kropsvæv og øger stofskiftet. Derudover "rystes skeletet" under motorisk aktivitet, især ved bevægelse, hvilket også forbedrer stofskiftet i knoglevævet. Enkle øvelser til korrekt holdning, som du kan udføre derhjemme, kan ses HER.

I hvile “surgjør” menneskeligt blod. For at genoprette kroppens syre-basebalance anvendes calcium- og fosfor-salte, der derefter fjernes fra kroppen. Denne kendsgerning påvirker absorptionen af ​​calcium i kroppen markant. Af samme grund betragtes det optimale indtag af medicin og produkter, der indeholder calcium, som aften. Om natten (uden bevægelse) syrner kroppen sig, og at tage calciumpræparater om aftenen forhindrer den i at blive vasket ud af knoglevæv for at genoprette syre-base-balance.

  1. Absorptionen af ​​kalk i kroppen afhænger af, hvilken faktor der hersker i din diæt. Pointen er igen i syre-base-balance. Dyreproteiner, der leveres med mad, skifter syre-basebalancen mod forsuring. Gendannelse af balance sker på grund af calcium, som forbruges af kroppen. Det er ikke tilfældigt, at i Afrika og Japan, hvor forbruget af kød og mejeriprodukter ikke er væsentligt lavere, er osteoporose-niveauet meget lavere end i lande, hvor befolkningen aktivt forbruger kød og mejeriprodukter. (Vi anbefaler artiklen: “HAV VEGETARIANITY”)
  2. Som et resultat af nogle videnskabelige undersøgelser viste det sig, at i mejeriprodukter er calcium i molekylær form. Og absorptionen af ​​kalk i kroppen, forekommer bedre i ionform, det vil sige den, hvori det er indeholdt i plantefødevarer.
  3. Alle stoffer, der har en vanddrivende virkning, det vil sige bidrager til en mere aktiv udskillelse af mineralske salte gennem urin, forstyrrer optagelsen af ​​calcium i kroppen. Sådanne stoffer inkluderer: alkohol, koffein, nikotin og andre stoffer med en narkotisk effekt. Kulholdige drikke, der indeholder koffein (Coca-Cola) og energidrikke, bidrager også til fjernelse af calciumsalte fra den menneskelige krop. Absorptionen af ​​calcium i kroppen forværrer aspirin, oxalsyre, hvis produkter er inkluderet.

Alt om calcium til kvinder

Calcium er en makrocell, der er afgørende for, at celler fungerer korrekt, og for at bevare styrken af ​​knogler og tænder. Sammen med fosfor tegner det sig for 75% af den samlede mængde mineraler i kroppen. Den korrekte funktion af hjertemuskelen, nerverne og blodkoagulationsprocessen afhænger af dens tilstedeværelse. Selvom calcium er vigtigt for begge køn, er det især værdifuldt for kvinders sundhed. Hvad er normen for kalk i blodet hos kvinder, og hvad skal man gøre, hvis denne indikator er lavere end de angivne værdier? I vores artikel vil vi forsøge at besvare alle spørgsmål.

Koncentrationen af ​​calcium i blodet: normen for kvinder

Sandsynligvis hørte hver af os i barndommen udtrykket: "Drik mælk." Og du ved, mor havde ret. Calcium spiller en vigtig rolle i, at organer og knoglemuskler fungerer korrekt. 97% af kalket i kroppen er koncentreret i knogler og tænder - resten er i væsker og blødt væv. Calcium er nødvendigt for at kontrollere niveauerne af magnesium, fosfor og kalium i blodet, da disse mineraler er forbundet med hinanden. Det beskytter mod tandfald og hjælper med at forhindre diabetes..

Ved afkodning af en blodprøve for calciumindhold tages patientens alder med i betragtning. Her er de normale indikatorer:

Alder

Normen for kalk i blodet hos kvinder

Piger i den første måned i livet

Piger under 2 år

Piger under 13 år

Piger og kvinder 13 år og ældre

Hvad truer manglen på et element i kroppen

Hvis du ikke får nok calcium med mad, kan dette forårsage ubehagelige symptomer hos kvinder, såsom:

  • krampe og muskelsmerter;
  • blødgøring eller brud på knogler;
  • prikken og følelsesløshed i arme og ben;
  • premenstruelt syndrom;
  • hårtab;
  • svaghed, træthed;
  • irritabilitet.

For lave niveauer af calcium i blodet provoserer udviklingen af:

  • grå stær;
  • osteoporose;
  • rysten
  • kræft (colon og endetarm, bryst, mave, endometrium, nyrer);
  • polycystisk ovariesyndrom;
  • højt blodtryk.

Derudover kan hypokalsæmi føre til forskellige sygdomme i nervesystemet, hukommelsestab, depression, hallucinationer..

Separate undersøgelser udført af amerikanske forskere har vist en sammenhæng mellem øget calcium og vægttab. Så ifølge videnskabelige eksperimenter spiller calcium en nøglerolle i metabolske forstyrrelser. Diæt med højt calciumindhold hjælper med at tabe sig.

For kvinder under 50 år er det nødvendigt at forbruge 1000 mg pr. Dag af dette makronæringsstof for at opretholde et normalt niveau af calcium i blodet. For kvinder over 50 år er den anbefalede dosis 1200 mg calcium pr. Dag. Gravide kvinder har brug for ca. 1200-1400 mg pr. Dag.

Kilder til calcium

For at modtage den anbefalede daglige dosis calcium skal en kvinde være til stede i en kvindes diæt:

  1. Mejeri med lavt fedtindhold og yoghurt.
  2. broccoli.
  3. Sardiner, laks, tun.
  4. appelsiner.
  5. Grønne bønner og bladgrøntsager.
  6. Hvidløg.
  7. Tofu ost.
  8. sesamfrø.
  9. Mandel.
  10. pistacienødder.
  11. figner.

Sammen med naturlige kilder er der tilsætningsstoffer (i carbonat-, citrat-, laktat-, gluconat- og fosfatformer): De absorberes godt og udgør en kalkmangel i kroppen. Dem, der kombinerer calcium og vitamin D er den bedste mulighed, da dette vitamin forbedrer calciumabsorptionen og giver andre sundhedsmæssige fordele for kvinder..

Calciumtilskud bruges i standardmetoder til behandling af osteoporose, den sygdom, der oftest findes hos postmenopausale kvinder. Over tid fører denne sygdom til svage og sprøde knogler på grund af forringelse af knogletæthed og tab af mineraler og knoglemasse.

Hvad forhindrer absorption

Hvis du spiser en masse mad med fytinsyre og oxalsyre, kan dette forstyrre optagelsen af ​​calcium. Det blokerer for absorption af makronæringsstoffer og forbrug af store mængder protein, langvarig behandling med kortikosteroider og misbrug af alkoholholdige drikkevarer. Mennesker med fordøjelsessygdomme er mere tilbøjelige end andre til at have calciummangel..

Det skal siges, at på nuværende tidspunkt ikke brugen af ​​et stort antal calciumtilskud anvendes, da et overskud af calcium også kan føre til uønskede virkninger: nyresten, arytmier, åreforkalkning, ødelæggelse af nerveceller, kvalme, forstoppelse, mavesmerter, tør mund og til andre.

Vi håber, at vores artikel hjælper dig med at finde ud af, hvad der skal gøres for at opretholde niveauet af calcium i kvindens krop, og hvordan man minimerer dets tab..